Summer of George!

 
First of all, do you remember when someone came and took pictures of us at camp? Turns out she was Al-Queda! Oh wait, no she is actually a writer and here is the article she wrote about the camp. Did you make it in the picture? Did I? Tune in to find out!
 
 
 
Casino Day is a good time had by all. If you don't love giant dice, then I don't think I know who you are anymore. We had Poker (a special 1 or 2 card draw game that is super popular in Vegas, surprised you've never heard of it) where your card tells you to do crown presses, kettlebell swings, hill sprints, curtsey squats, etc... Shuttle Run that used to involve poker chips until I lost them. Craps with the giant dice that has reps and exercises on each side. Blackjack, do 21 of whatever exercise you want. We actually had a group CHOOSE to do wacky jacks! Inconceivable! And slot machines where you pull down on the "handles" and hold a squat. Lot of running out there this morning. Some of it was even done by your feet. Think about it for a second. Got it? Good! Just 2 more days. 2 more days! Always finish strong!
 
Pull Day is tomorrow. You're gonna pull stuff and you're gonna like it.
 
It's pretty often you hear that eating healthy is SO much more expensive. Well yeah and buying clothes at Stuckey's (sorry first thing that popped in my head, surely they have t-shirts or something) is a lot cheaper because the material they use isn't the same quality other places use. If you are buying food that is in boxes and can stay on a shelf for months, if not years, then of course it is cheaper. Also, you are paying for convenience. Do you ever compare how much things cost per ounce? If you buy a fruit salad it will cost you a ton more than if you buy the fruit and cut it up yourself. Buying a bag of salad? You are paying nearly 3 times as much as it would cost for you to buy ahead of lettuce and do the work yourself. Also, buying frozen fruits and vegetables is an economic way that also eliminates the "What is that black stuff in the crisper? I don't remember buying tomatoes? Ooooh now I do, that was 3 months ago." situation. Hot cereal (oatmeal, steel cut oats, etc..) will save you a ton of money because you don't have to pay for that stinkin tiger on the front with his wee beady eyes. Save money on your Greek yogurt by getting the plain kind in a big tub. Throw some fruit in there, mix it up, and you're good to go. Or use plain Greek yogurt in place of sour cream, you won't know the difference. The key word there is PLAIN Greek yogurt. Cheese isn't exactly the BEST thing for you, but as long as you're not eating it Costanza block of cheese the size of a car battery you should be good. Buy your cheeses in block form rather than pre-sliced. Protein. That's where they getcha. Do you know what the cheapest source of protein is? Eating your children. Wait, what? I had a Mike Tyson moment. I'm full of pop culture today. Beans! Especially if you buy  a bag of dried beans which are healthier anyway. Eggs, peanut butter, nuts are all fairly inexpensive. Extra lean ground beef costs more, but you also get more meat after you cook it because it isn't packed full of the same amount of fat. If you can find a frozen bag of chicken that doesn't have more steroids than the cast of Over the Top buy it. Thaw out your chicken, place the breasts in the Crock Pot, dump in a can of (rinsed) black beans, pour some salsa over the top of that, turn it on low for 6-8 hours and you can eat like a champ for cheap. So you've been reading the food labels, start reading the price per ounce now.